Rzepak jest popularną rośliną w Polsce, a jego uprawa może być bardzo dochodowa. Plantacji jednak może zagrozić zachwaszczenie, przed którym należy ją chronić. Sprawdź, które chwasty w rzepaku są najgroźniejsze.
Zadbanie o skuteczne odchwaszczenie przynosi bez dwóch zdań ogromne korzyści. Przy odpowiedniej ochronie herbicydowej wyeliminowany zostanie problem konkurencji o światło, a także o wodę i minerały. Dzięki temu umożliwimy roślinie rozwinięcie mocnego systemu korzeniowego oraz pobieranie niezbędnych pierwiastków w optymalnych dla niej ilościach. To wszystko zapewni nam sukces i wysokie plony rzepaku.
Należy pamiętać, że chwasty mogą kiełkować bardzo szybko, jeśli napotkają korzystne dla siebie warunki. Trzeba więc trzymać rękę na pulsie, aby nie dać im za dużo czasu na wzrost. Wtedy jej wyeliminowanie będzie dużo trudniejsze niż w początkowej fazie. Zatem które chwasty w rzepaku są najtrudniejsze do pozbycia się?
To powszechnie występująca roślina z rodziny goździkowatych. Jej liście są drobne, zaostrzone, a kwiaty drobne i białe. Jest to chwast jednoroczny, który może kiełkować już w temperaturze 2°C, co daje jej znaczną przewagę nad rzepakiem. Niezwalczona przez gospodarzy we wczesnym stadium, może bez problemu zagłuszyć inne rośliny na polu.
Rośliny z rodziny kapustowatych, do której należy opisywany Tasznik pospolity, to wyjątkowo uciążliwa grupa roślin. Na chwasty zaliczające się do niej rolnik powinien być szczególnie wyczulony. Zazwyczaj to są rośliny świetnie radzące sobie w trudnych warunkach zimy. Wygląd Capsella bursa-pastoris nie jest stały, różni się, w zależności od miejsca występowania. Nasiona Tasznika mogą kiełkować już przy ok. 2°C, a w glebie potrafią przetrwać i wykiełkować nawet po 30 latach. W ciągu roku może wytworzyć nawet 3 pokolenia roślin.
Chwastów, które mogą zaatakować rzepak, jest dużo więcej. Oprócz wyżej opisanych są to np. rzeżucha, przytulia czepna, gorczyca polna i wiele innych. Jednak warto pamiętać, że wrogiem okazać mogą się samosiewy rzepaku. Sianie go raz za razem znacznie zwiększa prawdopodobieństwo kiły kapusty. Aby się przed tym uchronić, po prostu pamiętaj o odpowiednim zaplanowaniu płodozmianu.
W zwalczaniu chwastów w rzepaku ważne jest, by działać, gdy są one najbardziej wrażliwe. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie herbicydów w mniejszych dawkach, co obniży też koszty. Do zabiegu można użyć preparatów z takimi substancjami jak metazachlor czy dimetachlor.